Ziua Naţională a României, în anul Centenarului

Acum un veac, visul de aur al românilor de a trăi în graniţele aceluiaşi stat s-a împlinit în urma unor grele sacrificii şi jertfe, reprezentând o încununare a eforturilor tuturor românilor.
Pe 1 decembrie 1918 în oraşul de suflet al românilor, Alba Iulia, acolo unde în anul 1600 Mihai Viteazul unise cele trei principate române, românii au hotărât să realizeze Marea Unire.
Pentru a sărbători această importantă zi din istoria României, Muzeul Judeţean Argeş organizează miercuri, 28 noiembrie 2018, începând cu ora 13.00, simpozionul dedicat Centenarului Marii Uniri.
Evenimentul va avea loc în clădirea veche a muzeului (fostul Palat Administrativ). Vor lua cuvântul managerul Muzeului Județean Argeș, lect. univ. dr. Cornel Popescu și prof. Constantin Vărăşcanu.
Finalul manifestării va fi realizat de Corul Colegiului Naţional “Zinca Golescu”, condus de prof. Dragoş Cornel, Corul Colegiului Național “Ion C. Brătianu”, condus de prof. Maria Cosmescu și Corul Veteranilor „Mihai Viteazul” din cadrul Cercului Militar Pitești.