Exponatul lunii mai – Corn pentru păstrat praful de pușcă

Muzeul Judeţean Argeş expune în luna mai, în cadrul micro-expoziţiei „Exponatul lunii“, Corn pentru păstrat praful de pușcă.
Praful de pușcă, cunoscut și sub numele de pulbere neagră, a fost prima substanță explozivă descoperită de om, astăzi fiind folosit numai în pirotehnică, în fabricarea de rachete pentru focurile de artificii.
Obiectul expus a fost folosit pe parcursul secolului al XIX-lea pentru a se ține în el praful de pușcă. Utilizat, în special, la vânătoare, el a fost întrebuințat și pe fronturile de luptă, inclusiv în timpul Războiului Ruso-Turc (1877-1878), război în urma căruia România și-a obținut independența față de Imperiul Otoman.
Cornul este alcătuit din trei părți, având lungimea de 34 de cm și diametrul, la capăt, de 7 cm. Pe partea de exterior este decorat cu motive florale.
Piesa va fi expusă pe tot parcursul lunii mai şi va putea fi admirată de către cei interesaţi de marți până duminică, între orele 9:00-17:00.

PROGRAMUL DE FUNCTIONARE AL MUZEULUI JUDEȚEAN ARGEȘ ÎN PERIOADA SĂRBĂTORILOR DE PAȘTE