9 Mai – zi cu triplă semnificație pentru România

Ziua de 9 Mai aduce cu ea o multitudine de omagieri istorice care au marcat poporul român de-a lungul timpului.

Astfel, Muzeul Județean Argeș își propune ca luni, 9 mai, începând cu ora 14.00, să readucă în memoria argeșenilor toate evenimentele ce au ca numitor comun această dată.

Despre proclamarea independenței statului român la 9 Mai 1877, încheierea ostilităților celui de-Al Doilea Război Mondial în Europa la 9 Mai 1945 ori punerea bazelor viitoarei Europe unite la 9 Mai 1950 vor vorbi, în cadrul simpozionului „9 Mai – zi cu triplă semnificație pentru România”, muzeografi, profesori și elevi ai Colegiului Național „Zinca Golescu”.

La finalul simpozionului  corul Colegiului Național „Zinca Golescu”, condus de profesor Dragoș Cornel va interpreta cântece patriotice.

Evenimentul va avea loc la Galeria Națională de Artă Naivă, intrarea din bulevardul Eroilor.