Simpozion – 9 Mai – zi cu triplă semnificație pentru România

Ziua de 9 Mai aduce cu ea o multitudine de omagieri istorice care au marcat poporul român de-a lungul timpului. Astfel,

Muzeul Județean Argeș își propune ca joi, 9 mai, începând cu ora 13.00, să readucă în memoria argeșenilor toate evenimentele ce au ca numitor comun această dată.

Despre proclamarea independenței statului român la 9 Mai 1877, încheierea ostilităților celui de-Al Doilea Război Mondial în Europa la 9 Mai 1945 ori punerea bazelor viitoarei Europe unite la 9 Mai 1950 vor vorbi, în cadrul simpozionului „9 Mai – zi cu triplă semnificație pentru România”, managerul instituției muzeale, Cornel Popescu și elevi ai Colegiului National „Zinca Golescu”.

Spectacolul dedicat acestui eveniment va fi susținut de corul Colegiului National „Zinca Golescu”, condus de profesorul Cornel Dragoș.