Expoziție de artă naivă „Simfonia Culorilor ”

Muzeul Județean Argeș, instituție de cultură aflată sub autoritatea Consiliului Județean Argeș, vă invită miercuri, 8 mai, ora 12.00,

la Galeria Națională de Artă Naivă, unde va avea loc vernisajul expoziției de artă naivăSimfonia Culorilor”.

Și pentru că arta naivă este o artă profund conectată cu folcloricul și cu elementul tradițional, Valeria Tofan și ucenicii săi, inspirați de frumosul festival al florilor ce are loc în fiecare primăvară la Pitești, vin să dea culoare și lumină simezelor Galeriei Naționale de Artă Naivă, cu peste o sută de lucrări. Așa cum pictura are muzicalitatea ei, așa și muzica are plasticitatea, culoarea ei. Ne vor demonstra aceasta copiii din Tâncăbești-Ilfov, ale căror glasuri cristaline vor răsuna angelic sub îndrumarea preotului Marian Daniel Vasluianu.

Expoziția va putea fi vizitată în perioada 8-31 mai 2024, de luni până duminică, în intervalul 9.00-19.00.