Friday, 29 March 2019 17:19

Ziua Păsărilor

Şi în acest an, Muzeul Judeţean Argeş sărbătoreşte Ziua Păsărilor. Deşi are loc la data de 1 Aprilie, manifestarea nu este o păcăleală, ci o activitate cât se poate de serioasă care se va desfăşura la Colegiul Tehnic „C.D. Neniţescu” din Piteşti. Vor fi ţinute câteva prezentări referitoare la necesitatea protejării păsărilor, în contextul mai larg al ocrotirii naturii. Ca şi alte vieţuitoare, păsările sunt ameninţate de unele aspecte ale dezvoltării umane (poluare, distrugerea habitatelor, braconaj etc.), iar, ca urmare, aproape 12% dintre specii se estimează că ar putea să dispară în acest secol. Un moment aparte va fi rezervat cucuvelei, desemnată, de Societatea Ornitologică Română, pasărea anului 2019. Persecutată, din cauza superstiţiilor şi a vieţii nocturne, şi otrăvită cu pesticidele folosite în agricultură pentru combaterea rozătoarelor, a intrat în declin, abia recent constatându-se o revenire lentă a efectivelor sale.

Ziua Păsărilor a început să fie sărbătorită în ţara noastră în perioada interbelică. Între anii 1945 – 1950, tradiţia a fost abandonată, pentru a fi reluată abia în anul 1993, la insistenţele Societăţii Ornitologice Române care, în anul 1994, a obţinut acordul Ministerului Educaţiei pentru organizarea sa în instituţiile de învăţământ din România

Read 3325 times