(1 Vote)

Argesis, Seria Istorie

Seria IstorieArgesis Studii şi Comunicări - Seria Istorie a debutat în anul 1995, continuând periodicul Studii şi Comunicări - Muzeul Piteşti iniţiat de Radu Stancu, directorul de atunci al muzeului. Începând cu anul 1968 şi până în 1980, din Studii şi Comunicări - Muzeul Piteşti au apărut cinci numere conţinând materiale de istorie şi ştiinţele naturii. Al şaselea număr a apărut în 1986 sub forma unei istorii a municipiului Piteşti redactată de un brelan de istorici locali. De-a lungul timpului, din colegiul de redacţie au făcut parte personalităţi ale arheologiei şi istoriografiei precum: Acad. Constantin Bălăceanu Stolnici, dr. Nicolae Constantinescu, conf. univ. dr. Spiridon Cristocea, prof. univ. dr. Radu Ştefan Vergatti, dr. Cristian Moisescu, prof. univ. dr. Constantin C. Petolescu, dr. Constantin Rezachevici etc.
Read 43168 times Last modified on Tuesday, 31 January 2017 10:43
More in this category: Seria Ştiinţele Naturii »