CHINA 2018

Muzeul Judeţean Argeş, vă invită joi, 15 februarie 2018, ora 13.00, la Galeria Națională de Artă Naivă, unde va avea loc vernisajul expoziţiei de fotografii "Chinese Story 2017".

Chinese Story 2017 este o colecţie selecţionată conţinând o serie de fotografii, care includ teme de protecție ecologică, moştenire culturală, viaţă sănătoasă, dezvoltare tehnologică, inovaţie socială și schimburi internaționale.
Fotografiile sunt ca o panoramă vastă acoperind spaţii și scene variate ce caracterizează cuvintele cheie privind îngrijorările oamenilor în anul care a trecut: inovaţie, coordonare, ecologie, deschidere şi împărtăşire.
Ca o țară orientală-civilizată cu frumusețe şi armonie, China a moştenit aceste cinci filozofii de dezvoltare și a devenit o putere regională și globală responsabilă, care se deschide amical, promițător și vibrant.

O istorie a bacnotei

Cu ocazia împlinirii a 650 de ani de la apariția bancnotei (cea mai veche bancnotă păstrată a fost emisă în China, în anul 1368), Muzeul Județean Argeș vă invită, marți, 13 februarie, ora 13.00, în clădirea expoziției de bază, la deschiderea expoziției

Raţa mare exponatul lunii

Exponatul lunii februarie la Muzeul Judeţean Argeş este raţa mare (Anas platyrhynchos, familiei Anatidae), specie care cuibăreşte în judeţul nostru, mai ales pe râurile şi bălţile din zona de câmpie şi de deal, pe lacurile de acumulare. În România este considerată migratoare parţial şi oaspete de iarnă cu un efectiv cuibăritor de 100 000 - 200 000 exemplare. Trăieşte în zonele temperate şi tropicale ale Europei, Asiei, Americii de Nord şi Nordului Africii, Australia şi America de Sud.
Este cea mai mare raţă de la noi, cântărind până la 1,5 kg. Se hrăneşte cu plante şi mici animale acvatice.
Specia reprezintă principalul strămoş al raţelor domestice, fiind domesticită în Asia de Sud-Est în urmă cu circa 4 000 de ani.
Ea nu beneficiază de un statut favorabil de protecţie deoarece se vânează, iar poluarea contribuie la degradarea habitatelor.
Exponatul lunii va putea fi admirat de marţi până duminică, între orele 9.00-17.00, la sediul Muzeului Judeţean Argeş din strada Armand Călinescu, nr. 44, intrarea fiind liberă.

100 ani moartea lui Mircea Cel Bartan

Cu ocazia împlinirii a 600 de ani de la moartea lui Mircea cel Bătrân, Muzeul Judeţean Argeş organizează miercuri, 31 ianuarie 2018, masa rotundă dedicată memoriei domnitorului.

Muzeul Judetean Arges2017Muzeul Judeţean Argeş reia începând cu data de 23 ianuarie a.c., proiectul educaţional ,,Bacalaureatul la istorie”.

iNVITATIE 22012018

Cu ocazia împlinirii a 159 de ani de la Mica Unire, Muzeul Judeţean Argeş organizează marţi, 23 ianuarie 2018, ora 10.00, simpozionul - 159 de ani de la Unirea Principatelor Române, evenimentul va avea loc în clădirea veche a muzeului (fostul Palat Administrativ).

Mihai Eminescu 168aniMuzeul Judetean Arges, instituţie de cultură aflată în subordinea Consiliului Judeţean Arges, organizează luni, 15 ianuarie, evenimentul educativ intitulat

100 ani de la Intrarea in P R M

Marți. 16 august 2016, ora 13, la sediul Muzeului Judetean Argeș, corpul ( Intrarea Panetariu), va avea loc vernisajul expoziției temporare cu tema “Un secol de la intrare României În Marele Război” .

Expoziția include fotografii Inedite, publicații, acte și alte obiecte de epocă ( arme albe, epoleți, uniforme etc.) având specific militar, aflate în patrimonial Muzeului Județean Argeș.

Expoziția va ramane deschisă în perioada 15-30 august 2016, putând fi vizitată de marți până duminica între orele 9-17.

„Armata Română - Tradiţie şi modernitate”

22 04 2016

Vineri, 22 aprilie a.c., începând cu ora 09:00, Muzeul Județean Argeș şi Garnizoana Pitești, vă invită să participaţi la vernisajul expoziţiei temporare „Armata română, tradiţie şi modernitate”. Vor fi expuse echipamente de tehnică militară, armament nou și vechi, echipamente de transmisiuni şi de protecție chimică. Aceasta va fi deschisă la Muzeul Judeţean Argeş, doar vineri, 22 aprilie între orele 9.00-16.00.

„Silk Road a new look” la Muzeul Judeţean Argeş

20 04 2016

Prin parteneriatul Asociaţiei ChinaRo cu Muzeul Judeţean Argeş, în data de 20 aprilie 2016 va avea loc vernisajul expoziţiei „Silk Road A new look”, expoziţie pusă la dispoziţie cu amabilitate de Ambasada Republicii Populare Chineze în România, ce va fi găzduită de muzeu în perioada 20-30 aprilie. Evenimentul va avea loc la Galeria de Artă ,,Rudolf Schweitzer - Cumpăna” începând cu ora 13.00 şi va aduce împreună reprezentanţii Autorităţilor Locale, membrii Asociaţiei ChinaRo şi reprezentanţii Ambasadei Republicii Populare Chineze din România. La eveniment şi-a anunţat intenţia de a participa şi Excelenţa Sa, Domnul Xu Feihong - Ambasadorul Extraordinar şi Plenipotenţiar al Republicii Populare Chineze în România.