Tuesday, 19 June 2018 15:00

Expoziția temporară de panouri Argeşenii şi Marele Război

Argesenii si marele razboi

Muzeul Judeţean Argeş vă invită miercuri, 20 iunie 2018, ora 11.00 la deschiderea expoziției temporare de panouri „Argeşenii şi Marele Război Mondial”.
Evenimentul va avea loc în fața Bibliotecii Judeţene Argeş „Dinicu Golescu”.
Expoziţia cuprinde 21 de panouri, care sunt expuse în centrul orașului Pitești (între Curtea de Apel şi Biserica Sf. Gheorghe), acestea fiind reproduceri ale unor ilustrate și fotografii de epocă aflate în colecțiile Muzeului Județean Argeș și ale Centrului de Cultură „Brătianu”.
În anul în care sărbătorim Centenarul Marii Uniri, expoziţia evocă familia regală şi personalităţile argeşene care au contribuit, prin efortul lor, la realizarea Marii Uniri.
Expoziţia este organizată de Consiliul Judeţean Argeş – Muzeul Judeţean Argeş, cu sprijinul Primăriei Municipiului Piteşti.

Read 436 times