Friday, 12 January 2018 14:20

„168 de ani de la naşterea poetului Mihai Eminescu”

Mihai Eminescu 168aniMuzeul Judetean Arges, instituţie de cultură aflată în subordinea Consiliului Judeţean Arges, organizează luni, 15 ianuarie, evenimentul educativ intitulat

„168 de ani de la naşterea poetului Mihai Eminescu” .
Manifestarea, care va avea loc începând cu ora 11:00, la Muzeul Judetean Arges, în Amfiteatru, doreşte să marcheze într-un mod deosebit Ziua Culturii Naţionale şi împlinirea, pe 15 ianuarie, a 168 de ani de la naşterea marelui poet român. Astfel, vor avea loc evocări și vor fi recitate poezii.
Mihai Eminescu s-a născut pe 15 ianuarie 1850 la Botoşani fiind al şaptelea din cei 11 copii ai căminarului Gheorghe Eminovici, provenit dintr-o familie de români din nordul Moldovei şi al Ralucăi Eminovici, fiică de stolnic din Joldeşti. A fost poet, prozator, dramaturg şi jurnalist, socotit de critica literară postumă drept cea mai importantă voce poetică din literatura română.
În cinstea acestui eveniment vor susţine alocuţiuni: Lect. univ. dr. Cornel Popescu, prof. Lucian Costache, Eugenia Zgreabăn și prof. dr. Constantin Vărăşcanu.
La eveniment vor fi prezenţi elevii colegiilor Zinca Golescu şi I.C. Brătianu.

Read 2703 times Last modified on Friday, 12 January 2018 14:35